Różnice między bankomatami, a wpłatomatami. Wszystko, co musisz wiedzieć!

15.12.2023

4 minut czytania

W Polsce działa ponad 21 tysięcy bankomatów, a możliwość dokonywania wpłat gotówkowych jest dostępna dzięki ponad 11 tysiącom wpłatomatów, jak i recyclerów (połączenie bankomatu z wpłatomatem). Dane udostępnione przez Narodowy Bank Polski odnoszą się do stanu na zakończenie drugiego kwartału 2023 roku. Z ich analizy wynika, że klienci korzystający z bankomatów w Polsce wypłacają coraz większe ilości gotówki, w II kwartale 2023 użytkownicy wypłacili rekordową wartość środków, przekraczając próg 101 miliardów złotych.

Natomiast za pośrednictwem wpłatomatów (oraz recyklerów) klienci dokonali wpłat przekraczających 60 miliardów złotych, to o ponad 6 miliardów złotych więcej niż w poprzednim kwartale 2023 roku. Wpłaty gotówkowe realizowane w urządzeniach samoobsługowych (wpłatomaty oraz recyklery) cieszą się coraz bardziej rosnąca popularnością, a ich znaczenie na rynku finansowym przekroczyło już o ponad połowę wartość wypłat gotówki.

Co to jest bankomat?

Bankomat to urządzenie, które umożliwia klientom banków i instytucji finansowych wykonywanie różnych transakcji finansowych w urządzeniach zlokalizowanych w rożnych miejscach, bez konieczności wizyty w oddziale banku. Główną funkcją bankomatu jest możliwość wypłacania gotówki z konta bankowego za pomocą karty płatniczej, kodu BLIK lub zbliżeniowo jeśli urządzenie posiada czytnik NFC. Oprócz tego bankomaty oferują również inne usługi, takie jak zmiana kodu PIN, sprawdzanie salda czy zakup doładowania do telefonu.

Podstawowy sposób korzystania z bankomatu obejmuje włożenie karty płatniczej, wybranie języka transakcji, podanie kodu PIN, wybranie żądanej transakcji (np. wypłata gotówki) i odebranie gotówki oraz ewentualnie potwierdzenia wypłaty. Wypłaty można dokonywać również za pomocą kodu BLIK oraz zbliżeniowo. Bankomaty są zazwyczaj dostępne 24/7, co pozwala klientom na wykonywanie transakcji finansowych o dowolnej porze. Bankomaty instalowane są w miejscach z dogodnym dostępem dla użytkowników, tak aby wypłacanie gotówki było jak najprostsze i najłatwiejsze.

Co to jest wpłatomat?

Wpłatomat to urządzenie, które umożliwia klientom dokonywanie wpłat gotówkowych na swoje konta bankowe, bez konieczności odwiedzania placówki bankowej. W odróżnieniu od tradycyjnych bankomatów, które głównie obsługują wypłaty gotówki, wpłatomaty umożliwiają użytkownikom wpłacanie gotówki na konto za pomocą karty płatniczej, kodu BLIK lub zbliżeniowo jeśli urządzenie posiada czytnik NFC. Wpłatomaty podobnie jak bankomaty oferują takie usługi jak sprawdzenie salda, zmiana kodu PIN oraz doładowanie telefonu.

Wpłat gotówkowych można dokonywać również w recyclerach. Recykler to zaawansowane urządzenie służące do zautomatyzowanej i samoobsługowej obsługi gotówki, które łączy funkcje bankomatu i wpłatomatu. Recyclery nie tylko umożliwiają wpłatę gotówki, ale także realizują wypłaty. Co istotne, recycler automatycznie sortuje i przechowuje wpłacane banknoty, a następnie używa ich do obsługi wypłat, realizowanych przez kolejnych użytkowników, bez konieczności uzupełnienia gotówki przez CIT (wyspecjalizowaną firmę zajmującą się obsługą gotówkową).

Aby dokonać standardowej wpłaty za pośrednictwem wpłatomatu bądź recyklera, wystarczy włożyć kartę płatniczą, wybrać preferowany język, a następnie wprowadzić swój kod PIN. Wcześniej przygotowaną gotówkę należy umieścić w dedykowanym miejscu w urządzeniu. Na ekranie pojawi się podsumowanie kwoty, wystarczy potwierdzić transakcję, i gotowe!

Przed przystąpieniem do wpłaty konieczne jest odpowiednie przygotowanie gotówki, uporządkowanie banknotów i pozbycie się dodatkowych przedmiotów, takich jak spinacze czy gumki. Warto pamiętać również, że wpłatomaty nie przyjmują monet.

Zalety wynikające z korzystania z bankomatów i wpłatomatów Planet Cash.

Sieć Planet Cash to ponad 4,3 tysiące urządzeń w tym aż 3,1 tysiąca recyclerów zlokalizowanych w atrakcyjnych lokalizacjach na terenie całej Polski.

Jesteśmy dostępni w ogólnopolskich sieciach handlowych: Biedronka, Carrefour, Intermarche, Netto, Społem oraz Kaufland. Nasze urządzenia znajdziesz również w placówkach Banku BNP Paribas SA, VeloBanku, mBanku, ING Banku Śląskiego, Credit Agricole oraz wybranych Bankach Spółdzielczych i innych dogodnych lokalizacjach takich jak lotniska, dworce, stacje Metra, centra i galerie handlowe.

Zapewniamy klientom banków łatwy i bezpieczny dostęp do ich gotówki, gwarantując spokój i wygodę podczas korzystania z naszych urządzeń. Dodatkowo oferujemy wpłaty i wypłaty na preferencyjnych warunkach dla największych banków w Polsce, co umożliwia klientom korzystanie z naszych usług na korzystnych warunkach finansowych. W naszych urządzeniach oferujemy możliwość zarówno wypłacania, jak i wpłacania środków przy użyciu kart VISA i Mastercard, kodu BLIK oraz mobilnie z wykorzystaniem smartfonu bądź zegarka. Zapewniamy elastyczność i wygodę, umożliwiając obsługę transakcji wpłat i wypłat zgodnie z Twoimi preferencjami.

Źródło danych: https://nbp.pl/system-platniczy/dane-i-analizy/karty-platnicze/